Новак Ѓоковиќ го совлада германецот Зверев во денешното четвртфинале на Австралија Опен и ќе игра во полуфиналето против руската сензација на овој турнир Карацев кој пак беше подобар од Григор Димитров.

Србинот со вкупни 3:1 по сетови (6:7, 6:2, 6:4, 7:6) успеа да го совлада Зверев кој само на моменти успеваше да парира, но не и да биде доволно силен за да го совлада објективниот фаворит.

 

sportmedia.mk