Откако го завзеде првото место во групата, Германија сака да го „завери“ учеството на Мундијалот уште во октомври, кога неговата селекција игра домашен меч со Романија, а потоа гостува во Скопје на Македонија.

Селекторот Ханс Флик ќе го објави списокот на фудбалери на 1. октомври, а претходно ќе посети, верувале или не, дури осум натпревари пред да донесе конечна одлука.

Флик денеска ќе го гледа мечот меѓу Ајнтрахт Франкфурт и Фенербахче во Лигата на Европа. Потоа во Бундеслигата викендот ќе ги гледа мечевите Келн – Лајпциг и Штутгарт – Баер Леверкузен.

Во понеделник Флик и неговиот помошник одат во Англија. Ќе ги гледаат дуелите Челзи – Сити, потоа Бренфорд – Ливерпул и Арсенал – Тотенхем.

Пред објавувањето на списокот, Флик ќе ги гледа и мечевите од Лигата на шампионите меѓу Борусија Дортмунд – Спортинг Лисабон и Баерн Минхен – Динамо Киев.

ФОТО: Твитер на Германска фудбалска федерација

 

sportmedia.mk