Талентираниот играч за врска на Баерн Минхен, Џамал Мусиала одсега ќе настапува за репрезентацијата на Германија, а не како досега за Германија. ФИФА му даде официјална дозвола на младиот фудбалер да ги промени националните бои и со тоа да ги засили „Панцирите“.

Главен збор околу ова прашање, и желбата да настапува за Германија, ја имаше сега веќе селекторот во заминување на оваа земја, Јоаким Лев кој исклучително многу верува во овој млад фудбалер и смета дека е иднината на националниот тим.

Мусиала играше за англиските младински репрезентации, но доби право да биде германски репрезентативец, и според тамошните медиуми тој дефинитивно ќе се најде на списокот на Лев за претстојните мечеви од квалификациите за мундијалот во Катар.

Ова за нас е интересно затоа што Германија токму против Македонија го игра својот квалификациски дуел на 31. март во Дуизбург.

 

sportmedia.mk