Играчот на Арсенал, кој изминатата сезона ја мина на позајмица во херта Берлин, Матео Гендузи својата кариера ќе ја продолжи во тимот на Олимпик Марсеј. Еден од најталентираните млади Француски фудбалери, кој има преку триесет настапи за младинските селекции на оваа земја станува дел од овој трофеен клуб, откако не можеше да избори место на „Емирејтс“.

Тој е дете на ПСЖ, па потоа премина во Лориент, а во Арсенал пристигна во 2018 година. За Арсенал настапи на педесетина мечеви.

 

 

sportmedia.mk