Главен текст во денешниот број на тиражниот италијански весник Газета Дело Спорт е оној во кој се тврди дека актуелниот шампион на Италија Интер и тренерот Антонио Конте ќе ја прекинат соработката. Според нив, тоа ќе се случи во следните 48 часа.

Главна причина за ова е наводно финансиската криза во која се наоѓа клубот, и кој не може да ги следи амбициите на Конте како тренер.

Според Газета, најхсериозен кландидат за да го преземе тренерското место во Интер е Масимилиано Алегри, кој е во комбинација за нов тренер и на Јувентус, но и на Реал Мадрид.

 

 

 

sportmedia.mk