Сопственикот на Манчестер Сити, Шеик Мансур, ќе ги покрие трошоците за официјалното патување на навивачите на тимот, кои ќе ги бодрат „Граѓаните“ на финалето од Лигата на Шампионите против Челси. Натпреварот беше преместен од Истанбул во Порто, а двата тима добија по 6.000 билети за своите симпатизери. Финалето е закажано за 29 мај.

“Пеп и тимот имаа извонредна сезона. Да се ​​стигне до финалето во Лигата на шампионите во оваа многу тешка година е вистински историски момент за клубот. Затоа е исклучително важно што поголем број навивачи да присуствуваат на овој посебен натпревар. Особено оние кои го поддржуваат Манчестер Сити.  “, рече Шеик Мансур околу одлуката да го плати патувањето на навивачите.

sportmedia.mk