Галатасарај го доби дербито на Истанбул и го совлада Фенербахче и тоа на гостински терен. Минималната победа од 0:1 ја донесе голот на Абдалах во 54. минута.

Инаку Фенер во текот на целиот меч доминираше, а во 75. минута зовреа страстите по поништениот гол на Фенербахче.

Сепак, на крајот, за чудо немаше црвени картони и исклучувања.

Сега Галатасарај ја превзеде лидерската улога со ист број поени на Фенер.

 

sportmedia.mk