Фудбалерот на Славија Прага, Ондреј Кудела е казнет од УЕФА за забрана за настап на 10 натпревари, поради расистички навреди.

Истрагата покажала дека Кудела на натпреварот на Славија со Глазгов Ренџерс, расистички го навредувал противничкиот фудбалер Глен Камара.

Фудбалерот и клубот имаат право на жалба, меѓутоа тешко е веројатно дека нешто драстично ќе се промени.

 

sportmedia.mk