Бекот на француската репрезентација Еван Фурние вели дека не е задоволен од сребрениот медал освоен на Евробаскетот. Во финалето триколорите загубија од Шпанија со 88:76, а Фурние и Руди Гобер не носеа медал на подиумот.

– Кога работиш толку напорно за злато, а освојуваш сребро или бронза… За мене тоа е како навреда. Кога го добив медалот и го ставив на вратот, веднаш ме потсети на неуспех. Тешко е и сакав да се ослободам од него. „Тоа не е знак на непочитување“, рекол 29-годишниот Фурние, додавајќи: – Многумина не разбираат, но видовте дека се згрозивме на подиумот. Како некој да не наградува за губењето и да ни вели: „Секоја чест, изгубивте“.

Фурние, бекот на Њујорк Никс, е пред влез во својата 11-та сезона во НБА лигата.