Француската тениска федерација објави дека на 35. тенисер на АТП листата Беноа Пер му е забрането учество на Олимписките игри во Токио.

Според изјавата, Пер нема да биде вклучен во делегацијата на Франција за олимпискиот тениски турнир поради често несоодветно однесување.

Предлогот да се донесе ваква драстична одлука го даде новиот технички директор на Француската тениска федерација, Никола Ескуд, во договор со селекторот на француската Дејвис куп репрезентација, Себастијан Грожан.

Однесувањето на Пер беше под посебна контрола откако беше казнет на турнирите во Буенос Аирес и Монте Карло за плукање, како и за изјави во кои остро ја критикуваше ситуацијата во светскиот тенис предизвикана од сите протоколи на Ковид и фактот дека натпреварите се играат без гледачи.

sportmedia.mk