По изненадувачкото реми на стартот на квалификациите против Украина на домашен терен (1:1), светскиот шампион Франција ја обезбеди првата победа во циклусот квалификации за СП во Катар 2022 година. Попладнево на гостувањето против Казахстан, избраниците на Дидие Дешамп славеа со 2:0 и со тоа ја реализираа првата победа во циклусот.

Одлуката за победникот падна уште во првите 45 минути во кои напрво Дембеле погоди за 1:0 во 20. минута, а во самиот финиш на полувремето, Малиј ја погоди сопствената мрежа и на „триколорите“ им донесе предност и од 2:0.

Во второто полувреме Дешамп во игра го внесе и Мбапе, кој беше соборен во домашниот шеснаесетник во 74. минута. Судијата покажа на белата точка, но младата француска ѕвезда не успеа да го претвори пеналот во гол за зголемена предност, откако домашниот голман Мокин успеа да му ја прочита намерата и го одбрани ударот.

sportmedia.mk