А кој друг ако не најдобриот, светскиот првак. Попладнево на патеката на Каталуња за ГМ на Шпанија, Луис Хамилтон дојде до 100-тата пол – позиција, што е вистински раритет. Секоја чест за возачот на Мерцедес, едноставно се наметнува како најдобриот возач во историјата.

Актуелниот светски првак денеска во квалификациите го извозе својит најбрз круг со 1:16.741 и утре ќе стартува од првата позиција на трката на Каталуња. Како втор ќе стартува возачот на Ред Бул, Макс Верстапен, после него тука ќе биде Валтер Ботас од Мерцедес. Шарл Леклер од Ферари е четврти,

sportmedia.mk