Селекторот на Австрија, Франко Фода не можеше, а да не биде среќен по вечерашниот триумф над Македонија од 3:1. Иако во текот на целиот меч немаа позитивен резултат, сепак, на крајот Австрија обезбеди три бода.

„Среќни сме што ги освоивме првите три бода на овој турнир, против силна репрезентација. Измените дадоа плод, И Арнаутовиќ и Грегориќ. Се работи за квалитетни фудбалери, кои во дадената ситуација, го дадоа она за што беа ставени во игра.

Имавме контрола на играта и тоа вроди со плод. Задачата на Грегориќ е да дава голови и тоа и го стори. Се работи за исклучително квалитетен фудбалер“ – изјави Фода.

 

sportmedia.mk