Францускиот скијач Метју Февр славеше победа во велеслаломот кој се одржа во Банско (Бугарија).

Февр беше најдобар после првото возење, а славеше со вкупен резултат 2:25.29.

Хрватскиот скијач Филип Зубчиќ беше 14, и на две трки до крајот падна на 3. место на генералниот пласман во велеслалом. Води Пинторо со 550 бодови.

Во вкупниот велеслалом Пинторо е прв со 1034 бодови пред Одермат 824, а трет е Шварц со 718.

 

sportmedia.mk