Формула 1

Фетел во Ферари до 2021 година

Германскиот возач во Ферари, Себастијан Фетел, најверојатно ќе потпише нов тригодишен договор со тимот од Маранело. Според брифирањата на одредени медиуми од Италија, шефот на Ферари, Сержо Маркионе, заедно со Маурицио Аривабене, посакуваат Фетел да го обврзат и во наредните три сезони, за севкупна сума од 120 милиони евра.

Но, останува неизвесно прашањето со Кими Раиконен, кој изгледа бледо, немотивирано, недоволно добар, со исклучоци на одредени трки. За разлика од гего, Германецот ги импресионираше момците од Маринело оваа сезона.

Фетел оваа сезона е вистинска конкуренција за пилотите на Ферери, а воедно е и лидер во генералниот пласман со еден поен повеќе во однос на Британецол Луис Хамилтон.

Поврзани

Најнови вести

Коментари