Стјуардите го казнија новиот пилот на Астон Мартин, Себастијан Фетел, со казна од пет позиции на стартот на премиерната трка од новата сезона, ГП на Бахреин.

Фетел го игнорираше жолтото знаме кое се појави за време на квалификациите по инцидентот на нововлезениот возач на Хас, Никита Мазепин. Себастијан мораше да забави, но не го стори тоа на време. Така, четирикратниот шампион во Формула 1 ќе ја започне првата трка од сезоната од последата позиција.

Покрај тоа, судиите му напишаа на Фетел три казнени поени за суперлиценцата.

sportmedia.mk