Еден од најдобрите тенисери на сите времиња, Роџер Федерер, официјално се опорави од повредата на коленото и се враќа на терените. Тој ќе игра во Доха и Дубаи на тениските турнири кои следуваат во период од две недели.

Интересно е што Федерер не играл на два турнир по ред, недела по недела, со години.

Турнирот во Доха е во категоријата 250, а Дубаи е во категоријата 500. Оној во Доха започнува на 8 март и на него ќе биде првото преставување на искусниот Швајцарец по подолга пауза по последната операција на коленото.

sportmedia.mk