Федерер едвај чека да работи со својата фондација

epa04854275 Swiss tennis player Roger Federer provides a box of gifts to school children during the ceremony in Lilongwe, Malawi, 20 July 2015. The Roger Federer Foundation is a community based care foundation for children and is funding 13.5 million USD for a 10 years of early childhood development programme in partnership with Action Aid Malawi. It aims to reach out a minimum of 150,000 children in Malawi over this period. EPA/ERICO WAGA

Роџер Федерер има 36 години, така што наскоро (кога и тоа да биде) ќе мора да го остави тенискиот рекет и да им даде простор на другите да освојуваат гренд слем титули.

Швајцарскиот „маестро“ признава дека веќе размислува за тоа што би правел по крајот на блескавата кариера и во посебен напис на блогот на основачот на Мајкрософт, Бил Гејтс, тој признава дека би сакал да биде како Гејтс и повеќе да работи со неговата добротворна фондација.

„Порано или подоцна, ќе дојде моментот кога мојата тениска кариера ќе заврши и ќе имам повеќе време да работам со мојата фондација. Едвај чекам да можам почесто да патувам во Африка, да ги посетувам нашите програми и да собирам повеќе пари за целта. Предизвикот е пред мене, но се надевам дека ќе го зголемувам моето знаење и искуство со секој нареден ден. Да се биде филантроп е бескрајно патување. Да се направи суштинска промена не зависи само од твојата желба и потребно е време, флексибилност и знаење. Морам да ја знам динамиката на теренот и да реагирам на заканите и можностите. Затоа соработувам со моите партнери и локални организации во Јужна Африка“, пишува Федерер.

Фото: ЕПА

извор: Makfax

Поврзани

Најнови вести

Коментари