Реал Мадрид се наоѓа пред елиминација од кошаркарската Евролига, откако „кралевите“ вечерва загубија катастрофално во Истанбул од Ефес (91:68). Домаќинот ги доби сите четири четвртини, а направи огромна предност уште во првиот дел, која ја одржуваше во текот на вториот.

Мициќ беше незапирлив со 23 поени, а го следеше Ларкин со 21. Со тоа Ефес се стекна со предност од 2:0 во серијата подобар од три.

Во вториот натпревар, Олимпија Милано го совлада Баерн и поведе со 2:0 во серијата. Италијанскиот тим на домашен терен беше неприкосновен, и благодарение на одличното прво полувреме, славеше на крај со 80:69. Најефикасниот кошаркар на средбата беше од Болдин од Баерн, а кај победничкиот тим најефикасен беше Пунтер со 20 поени.

 

sportmedia.mk