Екипата на Еурофарм Пелистер со убедливи 28:16 го совлада словачкиот Татран Прешов и со тоа се зацврсти на втората позиција на табелата во групата А од СЕХА лигата со шест бода. Во оваа група се уште Загреб и Металопластика.

Елмир Граџан со седум гола и Периќ со шест беа најефикасни кај домашната екипа, а на голот Хендави имаше свое шоу затоа што одбрани 15 удари.
За Пелистерци следува мечот со Шафхаузен во Европската лига во кој ќе решаваат од која позиција ќе одат во наредната фаза во ова натпреварување.

 

sportmedia.mk