Работнички и Еуро Никел одиграа одличен полуфинален натпревар, кој на крајот им припадна на „црвено-белите“, славеа со 85-79 и се пласираа во финалната битка за пехарот во Купот на Македонија „Благоја Георгиевски – Буштур“, таму ги чека МЗТ Скопје.

Избраниците на Димитар Мираковски мечот го отворија со 9-0, имаа и 11-5, но кавадарчани брзо фатија приклучок, по првите десет минути беше 24-20. Кошаркарите на Еуро Никел беа подобар противник во втората четвртина, на одморот имаат минимално водство од 44-47.

Вториот дел мина во изедначена битка, победникот се решаваше во последните секунди. Младеновиќ со пет поени на стартот на последната четвртина го врати водството на Работнички 65-63, кавадарчани вратија, се играше кош за кош.

Мулалиќ постигна тројка за 75-72, по изгубената топка на Еуро Никел, неговиот тим не искористи напад да го зголеми водството. Исто како и претходната средба, Бундовиќ беше човекот од одлука. Постигна шест поени во низа, четири од нив за 83-79 на 22. секунди до крајот.

sportmedia.mk