Првата тенисерка на светот, Ешли Барти е елиминирана од понатамошните борби на овогодинешиот Ролан Гарос.

Таа мораше да го предаде денешниот меч против претставничката од Полска, Магда Линет, поради болки во колкот.

Австралијката која е освојувач на титулата на Ролан Гарос во 2019 година, го предаде мечот при резултат 1:6, 2:2.

Па така, Линет минува во третото коло каде што ќе се сретне со претставничката на Тунис, Онс Џабир.

 

sportmedia.mk