Еден од најдобрите играчи на тимот на Лос Анџелес Лејкерс, Ентони Дејвис поради повреда на ахиловата тетива ќе мора да паузира извесно време.

Од таборот на Лејкерси велат дека најоптимистичките проценки се дека тоа ќе трае најмалку четири недели и нема да се брза со негово враќање.

Повредите на ахиловата тетива се исклучително специфични и бараат специфичен начин на опоравување. Па затоа од Лејкерски се надеваат дека тој ќе биде потполно фит некаде при крајот на сезоната за да може да помогне во плеј – офот.

 

sportmedia.mk