Фудбалерите на Севилја обезбедија минилана победа од 1:0 над екипата на Валенсија во првиот вечерашен дуел од 36. коло на Ла Лига и останаа во најтесен круг на фаворити за освојување на титулата. Иако имаат меч повеќе од лидерот Атлетико (М), Андалузијците остануваат на само минус 3 бода на две кола до крајот на шампионатот.

Одлуката за победникот на „Рамон Санчез Писхуан“ дојде во 66. минута, кога по асистенција на Фернандо, Ен Несири успеа да ја затресе противничката мрежа и да донесе триумф на домаќините.

 

 

sportmedia.mk