Со голо на Ен-Несири, Севилја славеше минимално со 1:0 во градското дерби против Бетис. Битката за Андалузија, и оваа сезона им припадна на момците од Севилја, кои денеска мечот го решија со погодок уште во првиот дел од мечот.

Со оваа победа, момците на лопетеги се четврти во Ла Лига, а Бетис остана на 6. позиција.

 

sportmedia.mk