Реал Мадрид и Барселона вечерва од 21 часот се среќаваат во еден од најважните „Ел Класика“ во последните неколку години. Имено овој меч може да биде решавачки, или еден од решавачките во битката за титулата.

Сепак денеска, на ова „Ел Класико“ ќе се стави крај на една страшна серија, серија која никој нема да ја повтори во историјата на овие дуели, најголеми клупски во светот на фудбалот.

Имено Реал Мадрид нема да смета на својот капитен Серхио Рамос, и тоа ќе биде по првпат после цела една деценија Рамос да не игра за Реал против Барселина. Последен пат тоа се случи во мај 2011 кога “кралевите“ мораа без него. Па така Рамос врза неверојатни 32 меча за Реал против Барса без прекин.

Навистина импресивно, но на секоја серија и доаѓа крајот, така и на онаа на Серхио Рамос.

sportmedia.mk