Кристов Рево, поранешен голман на Пари Сен Жермен, Рен, Тулуз и Ле Авр е пронајден мртов во својот дом, а причините за неговта смрт се непознати. Рево имал 49-години, а полицијата засега не соопштува никакви информации само дека причините се нејасни.

Рево потекнува од академијата на Ле Авр и играше за екипата од Нормандија од 1992 до 1997 година пред да му се приклучи на Пари Сен Жермен, а потоа и на Рен. Играше и за Тулуз, а во 2007 година се врати во Авр и три години подоцна се пензионираше. Работеше како тренер на Ле Авр, потоа и како скаут, а кратко беше и спортски директор.

Рево има 354 настапи во Лига 1.

sportmedia.mk