Борна Соса, поранешниот лев бек на Динамо Загреб, се одлучил во иднина да го носи дресот на Германија.

Соса кој е роден во Загреб, а во моментов игра за Штутгарт, нема ниту еден настап за сениорскиот национален тим на „коцкастите“, па нема никакви пречки да заигра за „елфот“.

Интересот од Германија дошол откако Германците немаат решение за таа позиција во моментов, па се решиле да најдат во натурализација. Соса наводно прифатил да го облече дресот на Германија.

sportmedia.mk