Европската ракометна федерација ЕХФ го претстави Кире Лазаров на селекторското место на Македонија.

Со наслов „Кралот Кирил седнува на жешкото селекторско столче“, ЕХФ му даде на значење на најдобриот македонски ракометар на сите времиња.

„Лазаров е вклучен во сите успеси на клупски и репрезентативен план во последните две децении, освојувајќи две титули во ЛШ, освојувајќи домашни трофеи со Загреб, Веспрем, Сиудад Реал и Барселона. Најдобар стрелец во ЛШ, на европските и светските првенства. Ова за него ќе биде последна сезона активно играње. Фокусот како селектор ќе биде ставен на воигрување на следната генерација македонски ракометари и да ги направи промените со кои ракометот во Македонија ќе се врати на вистинските патеки.“, се вели во објавата на ЕХФ.

Текстот пропратен со изјава на Кире во која вели дека ќе видиме една селекција која игра модерен ракомет во две насоки.

sportmedia.mk