Остануваат уште два месеци до историјата, до првиот меч на македонската фудбалска репрезентација на едно големо натпреварување. Историски натпревар, прв од ваков карактер откако Македонија обезбеди пласман на ЕП преку Лигата на Нации.

Дуелот со Австрија се игра на 13. јануари, три дена по почетокот на Европското првенство кое ќе се игра низ повеќе градови. Македонија ќе игра во Будимпешта (со Австрија и со Украина), и во Амстердам (со Холандија). Добро е што ќе има гледачи, барем засега 20% од капацитетите, но можно е да има и повеќе.

Македонија во мечот влегува како аутсајдер. За победа на Австрија коефициентот сега е 1,50, а за Македонија се движи од 6 до 6,50.

Македонија исто така е еден од аутсајдерите воопшто за освојување на Европското првенство.

sportmedia.mk