И Жарко Пешевски ќе може да тргне кон Скопје и да се приклучи на мини-подготовките на макдонската репрезентација за квалификацискиот двомеч со Данска за ЕП 2022 година. Пикерот и неговиот Штутгарт пред малку го добија дербито со Лајпциг, славеа со 23-25 за девети триумф оваа сезона.

Пешевски беше втор стрелец во победата на Штутгарт, кој по 20 одиграни меча има и едно реми и десет порази, се наоѓа на 11. место во Бундес-лигата.

 

sportmedia.mk