Ѕвездата на Бруклин Нетс, Кевин Дурент, има истегнување на медијалните странични лигаменти на левото колено и ќе мора да пропушти натпревари од регуларниот дел од сезоната во период подолг и од еден месец. Играчот целосно ќе се опорави по рехабилитацискиот период кој треба да го остави Дурент надвор од терените и до 6 недели.

Дурент го повреди коленото за време на втората четвртина од вчерашниот натпревар против Њу Орлеанс (120:105), судрувајќи се со соиграчот Брус Браун.

sportmedia.mk