Јоханес Клаебо успеа да победи на 50 километри крос кантри класичен стил на Светското првенство во нордиски дисциплини што се одржува во Оберсдорф.  Норвежанецот заврши прв со време 2:10:52, а втор беше сонародникот Емил Инверсен со 7 стотинки послабо време. Трет заврши Русинот Александар Болшунов.

Меѓутоа веднаш по трката руската делегација поднесе жалба поради тоа што Клаебо направил прекршок. Судиската комисија пол час ја прегледуваше снимката, дискутираше и на крај донесе одлука. Клаебо е суспендиран, па златото отиде во рацете на Инверсен, втор беше Болшунов, а трет Симон Кругер од Норвешка.
Што се случи. Во финишот на трката кога Клаебо и Болшунов се најдоа еден до друг и се обидуваа да фатат што подобар залет. Но Норвежанецот невнимателно со скијата два пати го удри Болшунов кој изгуби рамнотежа, а со тоа и полетност, а и време. Русинот пристигна на целта како третопласиран со солзи во очите. Но неговиот тим го забележа прекршокот и интервенира кај судиите по што им беше уважена жалбата.


sportmedia.mk