Лука Дончиќ и натаму е во центарот на вниманието во НБА-лигата. Словенецот блеска во дресот на Далас, кој благодарение на неговата блескава партија ја совлада Атланта со 118-117.

Дончиќ мечот го заврши со трипл-дабл од 28 поени, 10 скока и исто толку асистенции. Со 32. трипл-дабл го прескона Меџик Џонсон во две категории. Се најде на второто место на листата на играчи со најмногу вакви остварувања во првите три сезони во НБА-лигата.

 

Тој го урна рекордот на Џонсон и по бројот на трипл-дабли пред 23 години. Дончиќ по овој меч е во лон на остварувањето на Оскар Робертсон. До 23. роденден му требаат уште шест вакви партии.

 

ФОТО: Мавс ПР/Твитер


sportmedia.mk