Фудбалерот на Архаи ФК од Хаити, Вилмане Екуме, исчезна откако неговиот тим пристигна во Мексико на мечот против Круз Азула.

Тој ја искористи шансата да почне нов живот во оваа земја, пишуваат тамошните медиуми. На овој потег се одлучил поради тешката ситуација во Хаити, неофицијално имал во роднини во Мексико, па лесно можед а се снајде.

Ова не е прва приказна во светот на фудбалот, и претходните години можевме да прочитаме слични вести за бегство на фудбалерите од сиромашните земји од кои доаѓаат.

Тимот од Хаити во Мексико немаше шанси против Курз Азул во Конкакаф лигата, беше поразен со 8-0.


sportmedia.mk