Џеко е херојот на римската волчица (видео)

epa06601619 Roma's Edin Dzeko (L) scores the 1-0 goal during the UEFA Champions League round of 16 second leg soccer match AS Roma vs FK Shakhtar Donetsk at Olimpico stadium in Rome, Italy, 13 March 2018. EPA-EFE/RICCARDO ANTIMIANI

Рома реши да не го продаде Един Џеко на Челси и не згреши! Босанскохерцеговскиот напаѓач се најде на вистинското место во 52. минута од реваншот од осминафиналето на ЛШ против Шахтјор Доњецк, за да го постигне голот доволен за четврт-финале на „волчицата“.

Украинскиот клуб пристигна во Италија со големи надежи за четврт-финале, откако првиот меч во Киев го добија со 2:1, меѓутоа, успешното избегнување на офсајд стапицата по асистенцијата на Кевин Стротман, беше доволно Џеко да дојде во позиција од која ретко промашува.

Како што течеше второто полувреме, се забележуваше нервозата во гостинскиот клуб, кој остана со играч помалку откако црвен картон во 79. минута доби Иван Ордец, откако со влечење се обиде да го спречи Џеко во уште една речиси совршена шанса.

Тимот на Еузебио ди Франческо е вториот италијански тим во четврт-финалето, откако претходно Јувентус успеа да го елиминира Тотенхем.

Фото: ЕПА

извор: Makfax

Поврзани

Најнови вести

Коментари