Ненад Димитријевиќ и Хувентуд ја запишаа 18 победа во Лига Ендеса, на домашен терен го добија дербито со Манреса, славеа со убедливи 96-68.

Тимот од Бадалона пред крајот на втората четвртина успеа да го скрши отпорот на противникот, поведе со 36-28 на полувремето.

Димитријевиќ и неговите момци за кратко време дојдоа до двоцифрена предност, која ја сочуваа до самиот крај.

Нено беше стрелец на 14 поени (1/4 за три, 2/4 за два, 7/7 за еден поен), во игра мина нецели 22 минути, за кои додаде еден скок и две асистенции.

Сарагоса славеше против Андора со 99:89, Џејкоб Вајли одново беше одличен постигна 17 поени за нецели 22 минути.

sportmedia.mk