Иако не е официјално, но според светските медиуми, Коста ќе потпише за Пламеирас, кој неодамна настапи на Светското клупско првенствов Катар.

Коста ќе потпише двегодишен договор вреден два милиони евра по сезона, со што ќе стане најплатениот фудбалер во Бразил. За него ова ќе биде прво искуство во Јужна Америка.

Тој ќе има вистински предизвик, Палмеирас ќе ја брани титулата, ќе игра Копа Либертадорес, како и Купот на Бразил.

sportmedia.mk