Американскиот кошаркарски интернационалец Чарлс Џенкинс го напушти тимот на Олимпијакос и се пресели во Шпанија каде што одсега ќе настапува за тимот на Тенерифе.

Џенкинс не се снајде најдобро во Пиреја, затоа и го напушта клубот, а со Тенерифе потпиша верност до крајот на сезоната.

Тој ќе може да настапува во домашниот шампионат, но не и во Лигата на Шампионите каде што Тенерифе е во четвртфинале.

 

sportmedia.mk