Џани Алиоски одигра само 45. минути на гостувањето кај тимот на Брајтон каде што неговиот Лиудс загуби со конечни 2:0. Нашиот интернационалец направи и пенал и што се вели денеска немаше свој ден.

Домашните дојдоа во водство преку Грос од пенал уште во 14. минута од мечот. Алиоски излезе на полувреме, а во 79. минута Дени Велбек ги постави конечни 2:0 на овој меч.

Со овие бодови Брајтон и тоа како си ја поправи ситуацијата во однос на опстанокот во лигата сезонава, затоа што сега има седум бода предност пред Фулам кој е на местото кое води во Чемпионшип.

 

sportmedia.mk