Девет игрчи и членови на стручниот штаб се позитивни на коронавирус на францускиот второлигаш Шамбли, каде што е член и македонскиот репрезентативец Влатко Стојановски.

Стојановски не е меѓу деветте кои се заразени, и тоа со новиот сој на коронавирусот.

Станува збор за Умар Гонзалез, Јон Попелард, Себастијан Флохон, Шекил Долос и Лукас Камело. Во стручниот штаб заразени се Флориан Рутие и Гахаро Дукуре. Трет случај беше откриен оваа недела во името на Кевин Деникур, кондицискиот тренер. Заразен е и директорот Максим Маловири.

sportmedia.mk