Сопствениците на Денвер се подготвени да плаќаат даноци за луксуз за да изградат тим што ќе се бори за шампионската титула во НБА, тврди ЕСПН.

Нагетси историски имаат репутација на избегнување значителни трошоци, но тоа може да се промени во догледна иднина.

Во моментов, Денвер има двајца играчи на максимални договори – Никола Јокиќ и Џамал Мареј . Нагетс се очекува да понуди дарежливо продолжување на договорот со Мајкл Портер, а исто така, за да го зачува Арон Гордон, добиен вчера како дел од размена, ќе треба да му плати на играчот повеќе од 20 милиони долари по сезона.

Денвер во моментов е на 5-то место на Западот со скор 26-18.

 

sportmedia.mk