Светската фудбалска федерација му дозволила на Мунир Ел Хадади да игра за селекцијата на Мороко.

Претходно два пати беше одбиван за дозвола да игра за друг национален тим.

Овој 25-годишен играч со потекло од Мароко, е роден во Шпанија, и во 2014 година дебитираше за „Фуријата“ на меч со Македонија одигран во Валенсија. Тоа беше меч во квалификации за ЕП.

ФИФА, сепак, објав и дека промена на репрезентативниот дрес сега е овозможена со мали измени на правилата кои беа донесени во септември.

Ел Хадади веќе следниот месец ќе може да игра за Мароко.

 

sportmedia.mk