По цели 13 години минати во клубот, и освоени огромен број на трофеји, што на домашна што на интернационална сцена репрезентативецот на Австрија, Давид Алаба потврди дека на лето откако ќе му истече актуелниот договор со клубот, ќе си замине од Алианц Арената.

Ова сега е веќе и дефинитивно со оглед на фактот што го потврди и самиот фудбалер. Преговорите околу новиот договор, кои се водеа подолг период не вродија со плод, пред се поради мегаломанските барања на фудбалерот на име на плата. Не се знае точно каде тој ќе ја продолжи кариерата, но со оглед на неговите финансиски апетити, два до три клуба во моментов можат да си го дозволат во своите редови.

 

sportmedia.mk