Дарен Флечер е назначен за нов технички директор на Манчестер Ј. Поранешниот фудбалер на „црвените ѓаволи“ од денеска ја презема улогата на технички директор на клубот, откако Оле Гунар Солсјкер го врати Флечер во клубот во јануари за да го засили својот стручен штаб, а сега тој доби нова улога.

Во декември 2018 година, кога Жозе Мурињо го напушти „Олд Трафорд“, Јунајтед го истакна местото на технички директор како еден од приоритетите, па затоа Џон Муртог, кој е во клубот од 2013 година, и Мет Џаџ, исто така, добија нови функции. Муртог е фудбалски директор, а Џаџ сега а е директор на фудбалски преговори.

Иако сега има трио кое ќе се грижи за спортски трансфери, како што пренесуваат британските медиуми, Солскјер ќе има право на своевидно вето како менаџер кога станува збор за засилувањата.

sportmedia.mk