Дали Мо Салах личи на терорист?

epa06583128 Mohamed Salah of Liverpool attends a training session held at Melwood, Liverpool, Britain, 05 March 2018. Liverpool faces FC Porto in their UEFA Champions League round of 16 second leg soccer match on 06 March 2018. EPA-EFE/PETER POWELL

Египетскиот новинар Салах Монтасер навлече бес на навивачите на египетската репрезентација, откако во колумна му советуваше на ѕвездата на Ливерпул, Мохамед Салах да ја избричи брадата бидејќи личи на терорист.

Монтасер ова го напиша во својата неделна колумна во државниот весник „Ал-Ахрам“, велејќи дека Салах не ја користи шансата да го промовира доволно Египет.

„Со брадата тој се става во ист кош со екстремистите и терористите“, е логиката на Монтасер.

Египетските фанови луто реагираа на оваа колумна, бидејќи очигледно се работи за ускратување на личната слобода на фантастичниот голгетер.

Со 33 гола во 42 настапи за Ливерпул оваа сезона, Салах ја искористи сезоната 2017/18 да стане вистинска ѕвезда.

извор: Makfax

Поврзани

Најнови вести

Коментари