Откако ги магепса сите на ИО во Токио, откако просто “растура“ во дресот на „Маверикси“, Далас му спрема договор на Лука Дончиќ вреден дури 202 милиони евра.

Истиот ќе биде со важност од пет години, значи Словенецот би земал нешто повеќе од 40 милиони долари по сезона и со тоа ќе биде еден од најплатените играчи во НБА.

Е, сега, дали ова е премногу, знаат само во раководството на Далас.

Сепак факт е дека Лука Дончиќ во моментов е еден од најдобрите кошаркари во светот, а тоа го потврдува и во Токио во дресот на својата репрезентација.

 

sportmedia.mk