Лука Дончиќ го беше главна причина за нова победа на Далас, кој ја запиша третата победа во низа, откако го совлада Њујорк со 86-99. Словенецот зад своето име запиша 26 поени, 8 скока и 7 асистенции, покрај него добра партија пружија Брунсон со 15 и Порзингис и Хардавеј со по 14. Кај поразениот тим прв стрелец беше Буркс со 20 поени.

ЛА Лејкерс дојдоа до нов триумф без помошта на Леброн Џејмс и Ентони Дејвис, беа подобри од Сакраменто Кингс со 94-115. Кузма со 30 поени беше предводник во редовите на актуелниот првак, Шродер реализираше 17 поени.

Резултати: Торонто – Голден Стејт 130-77, Бостон – Хјустон 118-102, Индијана – Шарлот 97-114, Мемфис – Минесота 120-108, Њу Орлеанс – Атланта 103-126, Јута – Чикаго 113-106, Феникс – Оклахома 140-103 и Портланд – Милвоки 109-127.

 

sportmedia.mk