Македонскиот репрезентативец, Филип Кузмановски и неговиот Хановер немаа сили за сензација против Кил, беа совладани со убедливи 29-35 во рамките на 25. коло во Бундес-лигата.

Кузмановски натпреварот го заврши со 51. минута, заработи црвен картон. Македонскиот репрезентативец зад своето име запиша само еден гол.

Хановер беше рамноправен противник во првото полувреме, во кое имаше и водство од три гола (9-6), Кил со серија од 3-0 израмни на 9-9, на полувремето беше (16-16). По одморот нова серија на гостите од 4-0 им донесе предност од 22-26, до крајот Хановер не успеа да се врати.

Екберг со осум и Сагосен со седум гола беа најефикасни кај победникот. Кил е лидер со 37 бода, Хановер се наоѓа на 14. место на табелата.

sportmedia.mk