Голгетерот на Лацио Чиро Имобиле ја прими наградата за најдобар стрелец во Европа за изминатат сезона, популарната Златна копачка.

Со постигнати 36 гола тој беше најдобар стрелец во сите европски шампионати пред Робер Левандовски со 34 гола и Кристијано Роналдо со 31.

„Ова е врвот на мојата кариера. Кога ја гледам оваа награда, истата ме прави уште по мотивиран да продолжам понатаму и да освојувам уште“  – изјави Имобиле.

 

sportmedia.mk